De Jordaan, de enige buurt die in Van Dale staat, heeft ook zijn eigen canon. Het is weer lente en met de Jordaancanon in de hand, kunt u eindeloos dwalen langs bijzondere plekjes en historische hoogtepunten van de buurt. Bovendien is `s lands bekendste buurt dit jaar weer het toneel van bijzondere evenementen waarbij naar hartelust door buurt gestapt kan worden... flyer
Ons Genoegen gaf 13 en 14 maart al de aftrap voor het wandelseizoen met haar jaarlijkse voettocht door Historisch Amsterdam. Meer dan 2500 liefhebbers liepen mee! Straks komen Koninginnedag, de Stille Tocht, Open Ateliers Jordaan & Westelijke Eilanden, de Vrijwilligersroute Jordaan & Gouden Reael, de Open Tuinendag, het Architectuur Weekend en de Open Monumentendagen. Welkom in het wandelparadijs Jordaan & Gouden Reael!
’Gefeliciteerd, meid!'
Op 30 April is het 22 jaar geleden dat Beatrix, met Claus en de kinderen wandelend tijdens een verrassingsbezoek aan de Jordaan, spontaan omhelsd werd door een onbekende Jordaanbewoner wiens identiteit pas 20 jaar later onthuld werd. `Dat was mijn oom', schreef Katinka Rijkers in de Volkskrant. Met de woorden 'Gefeliciteerd, meid!' bezegelde hij na de huwelijks- en kroningsrellen van 1966 en 1980, de vrede tussen de hoofdstad en het koningshuis eenvoudig op straat. Midden in de Jordaan, op de hoek van de Nieuwe Leliestraat en de 2de Leliedwarsstraat. Al eerder, in 1973 waren het Jordaanbewoners die op Koninginnedag hun overtollige spullen voor een habbekrats op straat gingen verkopen. Het begon vanuit het buurthuis Claverhuis. Een merkwaardige gewoonte, die zich niettemin over de buurt, de stad en het hele land uitbreidde. Kortom voldoende redenen voor een gezellige wandeling op 30 april in de buurt waar het allemaal gebeurde en begon.
Stille Tocht
Op 4 mei 19.30 uur gaat de jaarlijkse Stille Tocht van de Marnixstraat, Westerstraat naar de Noordermarkt. Daar vindt om 20.00 uur bij de herdenkingsplaquette voor de Februaristaking de Dodenherdenking plaats. Aansluitend organiseert de Werkgroep Kunst & Cultuur in de Noorderkerk een bijzondere herdenkingsbijeenkomst.
Open Ateliers Jordaan en Westelijke Eilanden
Met Pinksteren, 21, 22 en 23 mei, openen de kunstenaars van de Jordaan en de Westelijke Eilanden hun deuren tijdens het cultureel spektakel Open Ateliers. In 1971 begonnen als eerste kunstroute in Nederland, is deze uitgegroeid tot de grootste en veelzijdigste van het land, waar beeldende kunstenaars van allerlei pluimage u een kijkje in hun keuken gunnen. Nergens ter wereld kun je wandelend van atelier naar atelier in een historische omgeving zoveel inspiratie per m2 opdoen.
Vrijwilligersroute
Op 24 juni organiseert het Huis van de Buurt voor de tweede keer de Vrijwilligersroute Jordaan & Gouden Reael. Organisaties en instellingen in de buurt die met vrijwilligers werken, openen hun deuren om u op locatie kennis te laten maken met alle vormen van vrijwilligerswerk die onze buurt zo populair maken.
Open Tuinendag
Zondag 4 juli organiseert de bewonerswerkgroep Meer Groen haar jaarlijkse Open Tuinendag. Voor de liefhebbers een uitgelezen kans om tijdens een fikse wandeling door de buurt links en rechts verrassende uitstapjes te maken naar de verborgen oases achter de gevels, die gastvrije buurtbewoners voor één dag voor u ontsluiten.
Dag van de Architectuur
Op 26 en 27 juni staat de Dag van de Architectuur in het teken van Architectuur & Hergebruik. Een thema dat in onze buurt bijzondere aanknopingspunten heeft. Door hergebruik kregen talloze panden in de buurt steeds weer een nieuw leven en kun je hier als het ware wandelend door de geschiedenis alle Nederlandse architectuurstijlen van de afgelopen 400 jaar bewonderen. In pakhuizen en andere bedrijfsgebouwen wordt nu gewoond. Ons Huis, het eerste buurthuis in Nederland, werd het COC-verenigingsgebouw. De eerste Sociale Academie van Nederland werd een luxe appartementencomplex en tientallen schoolgebouwen uit de tijd van de grote gezinnen werden ateliers. De Rooms Katholieke kerk De Zaaier kreeg een nieuw leven als de Fatih Moskee, de grootste binnenstadsmoskee van Europa.
Open Monumentendagen
’De smaak van de 19de eeuw’ is het thema van de Open Monumenten Dagen 11 en 12 september. De Jordaancanon heeft tal van bijzondere monumenten, gebeurtenissen en ontwikkelingen uit de roerige 19de eeuw voor u op de kaart gezet. Met het boekje in de hand gaat de hele buurt voor u open met de Jordaancanon. De Jordaancanon, gelanceerd bij het 50-jarig jubileum van het Wijkcentrum, heeft nu ook zijn eigen canon: een handzaam overzicht van personen, gebeurtenissen, bouwwerken en ontwikkelingen, die samen laten zien hoe de Jordaan zich ontwikkelde tot de buurt waarin we nu leven. Het boekje, met een ontroerend voorwoord van Mies Bouhuys, vertelt hoe de buurt veranderde van drassig boerenland in een dicht opeengepakte fabrieks- en volksbuurt, van toevluchtsoord voor geloofsvervolgden uit Frankrijk tot broedplaats en toneel van volksoproeren tegen armoede en onderdrukking, van bakermat van sociale woningbouw en sociaal werk en van veelbezongen achterstandswijk tot de prachtwijk van nu, maar altijd Jordaan gebleven. Daarbij passeren tal van thema's die de Historische Canon van Nederland niet hadden misstaan: de hofjes, de Woningwet, de sociale woningbouw, de stadsvernieuwing, de grote oproeren, het eerste buurthuis van Nederland en de legendarische Jordaanartiesten. Aan de hand van het kaartje kan alles ook ter plekke gevonden en bewonderd worden.
Karos Citytours gaf de Jordaancanon cadeau aan de koetsiers van de paardenkoetsen. De Westerkerk schonk het aan zijn 400 vrijwilligers en veel buurtbewoners gebruiken de Jordaancanon bij familie- en verjaardagen, puzzeltochten en teamuitjes. VU-Medisch Centrum kwam met de complete afdeling Huisartsengeneeskunde met de Jordaancanon wandelen en via het VVV maakten toeristen uit het hele land kennis met de rijke historie van onze buurt.
Zolang de voorraad strekt is de Jordaancanon nog voor de jubileumprijs van 5,- euro verkrijgbaar bij Wijkcentrum Jordaan & Gouden Reael, 1ste Laurierdwarsstraat 6 en Haarlemmerstraat 132, Island Bookstore Westerstraat 15, `t Oud-Hollandsch Snoepwinkeltje, 2de Egelantiersdwarsstraat 2, Boekhandel Dolfijn Haarlemmerdijk 92 en Westerkerk.
Hebt u ideeën voor een buurtevenement, een wandeling of een buurtgerichte invulling van een (inter)nationaal evenement, dan horen wij dat graag. In elk geval wensen we u veel wandelplezier!
Huis van de Buurt Jordaan & Gouden Reael, Werkgroep Buurtevenementen.
Meer informatie: Eibert Draisma, tel. 6237272
|